SERVICEERBJUDANDE

SLÅTTERKROSS

Frontkross 3 195 kr
Hydraulburen 3 195 kr
Bogserad 3 195 kr
Bogserad med matta 3 795 kr
Trippel 7 495 kr
SERVICEERBJUDANDE

PRESS

Fixkammarpress 3 995 KR
Flexkammarpress 4 295 KR
Combipress 5 995 KR
SERVICEERBJUDANDE

TRÖSKA

4- och 5 skakare 10 995 KR
6-skakare och rotor 12 995 KR

Traktorservice

Maximal prestanda och effektivitet för din traktor med vårt serviceerbjudande.

Tack vare högteknologisk verkstadsutrustning och mångårig erfarenhet ser vår servicetekniker till att du är väl förberedd för nästa säsong.  Serva din traktor regelbundet för att garanti och försäkring skall gälla.

Boka senast 31 mars 2019.

Tillsammans för en god sak! För varje bokad service skänker vi en summa till Barncancerfonden.

BRONS

Vi gör en kontroll på vitala system och en allmän översyn så att du står väl rustad inför säsongen.

Äldre än 5 år

1 999 kr

Byte av motorolja och filter

Kontroll motorluftfilter

Kontroll samtliga oljor

Kontroll frysskydd

Kontroll draganordning

Smörjning

Funktionskontroll och provkörning

Priset gäller arbetskostnad exklusive servicematerial. Alla detaljer och fullständiga villkor får du av våra verkstäder.

SILVER

Se till att din traktor är redo för nästa säsong.

Ta kontakt med din verkmästare för ett prisförslag och tidsbokning.

3-4 CYL

3 195 kr

5-6 CYL

4 295 kr

Byte av motorolja och filter

Byte hydraul- och transmissionsfilter

Byte yttre motorluftfilter

Byte bränsle- och förfilter

Kontroll av motorns luftintagsanslutningar

Kontroll av samtliga oljor och kylvätska

Smörjning

Funktionskontroll och provkörning

Priset gäller arbetskostnad exklusive servicematerial. Alla detaljer och fullständiga villkor får du av våra verkstäder.

GULD

Ge din traktor en riktig omvårdande kontroll. Ta kontakt med din verkmästare för ett prisförslag och tidsbokning.

3-4 CYL

5 495 kr

5-6 CYL

6 495 kr

Byte av motorolja och filter

Byte hydraul- och transmissionsfilter

Byte av olja i transmission/bakaxel/hydraul

Byte inre och yttre motorluftfilter

Byte bränsle- och förfilter

Kontroll av motorns luftintagsanslutningar

Byte av olja i framaxel

Byte av hyttfilter

Byte av kylvätska

Smörjning

Funktionskontroll och provkörning

Priset gäller arbetskostnad exklusive servicematerial. Alla detaljer och fullständiga villkor får du av våra verkstäder.

PLUSSERVICE

995 KR


Lägg till programvaruuppdatering och kalibrering av växellåda.

BRANDSKYDDSKONTROLL


Glöm ej att boka den årliga brandutrustningskontrollen!

RABATT I SAMBAND MED SERVICE

15%


Rabatt på oljor, filter och arbete utöver servicepaketet. Gäller samtliga bokade servicepaket.
– RESERVDELSKATALOGER –

SÖK RESERVDELAR DIREKT
HOS VÅRA LEVERANTÖRER

LÄS MER
– FUNKTIONSTEST –

VI UTFÖR FUNKTIONSTEST
AV VÄXTSKYDDSSPRUTOR

LÄS MER

JOURINFORMATION

Våra verkstäder har telefonjour i säsong; se respektive orts anläggninssida för aktuella jourtider.
Jouravgift 750 kr, jourtillägg tillämpas för verkstadsarbete.

Ring våra växelnummer och välj reservdelar eller verkstad

VERKSTAD – KONTAKT

Björnhult

Conny Johnsson

Verkmästare / Reservdelsansvarig

Telefon: 0491-702 00
E-post: conny.johnsson@axima.se

Erikstad

Anders Sundin

Verkmästare

Telefon: 0530-404 44
E-post: anders.sundin@axima.se

Anders Berg

Verkstad Kundmottagning

Telefon: 0530-404 48
E-post: anders.berg@axima.se

Floby

Andreas Nordberg

Verkmästare

Telefon: 0515-421 83
E-post: andreas.nordberg@axima.se

Färjestaden - SERVICEPARTNER

Fredrik Andersson

Verkmästare
J.A. Maskinteknik

Mobil: 0734-35 63 70
E-post: fredrik.andersson@jamaskinteknik.se

Gamleby

Fredrik Igelström

Verkmästare

Telefon: 0493-226 62
E-post: fredrik.igelstrom@axima.se

Grästorp

Christopher Åberg

Verkmästare

Telefon: 0514-510 14
E-post: christopher.aberg@axima.se

Daniel Persson

Verkstad Kundmottagare

Telefon: 0514-107 49
E-post: daniel.persson@axima.se

Jönköping

Fredrik Axeborg

Verkmästare

Telefon: 036-30 82 72
E-post: fredrik.johansson@axima.se

Kungälv

Sebastian Andersson

Verkmästare

Telefon: 0303-150 83
E-post: sebastian.andersson@axima.se

Anders Kristenson

Verkstad kundmottagare

Telefon: 0303-189 15
Mobil: 0725-68 82 04
E-post: anders.kristenson@axima.se

Lidköping

Sonny Wiktorsson

Verkmästare

Telefon: 0510-310 208
E-post: sonny.wiktorsson@axima.se

Linköping

Jörgen Tillmar

Verkmästare

Telefon: 013-34 10 499
E-post: jorgen.tillmar@axima.se

Munkedal

Nils Johansson

Verkmästare

Telefon: 0524-188 88
E-post: nils.johansson@axima.se

Norrköping

Emanuel Gustafsson

Servicetekniker

Telefon: 011-100 433

Skövde

Niklas Sandin

Verkmästare

Telefon: 0500-48 20 70
E-post: niklas.sandin@axima.se

Säffle - SERVICEPARTNER

Verkstad Säffle

Gerone Fransson Maskin & Montage AB

Telefon: 0761-26 02 66

Veddige

Tommy Andersson

Verkmästare

Telefon: 0340-190 63
E-post: tommy.andersson@axima.se

Vetlanda

Freddie Lantz

Verkmästare
Maskinservice i Vetlanda AB

Telefon: 0383-150 50
Mobil: 0702-77 85 00
E-post: freddie@msvetlanda.se

Värnamo - SERVICEPARTNER

Johan Andersson

Verkmästare
Anders Anderssons Maskin AB

Telefon: 0370-207 63
Mobiltelefon: 0705-90 86 49